Ana içeriğe atla

Bölüm Başkanından

"Sosyoloji, yakın dövüş sanatı gibidir, diğer insanlar üzerinde kullanamazsınız ama kendinizi savunmanıza yarar."

                                                                                                                                                         Pierre Bourdieu

Sosyoloji okumak isteyen ancak bunun iyi bir fikir olup olmadığı konusunda tereddütleri olan genç arkadaşlarım, öncelikle sizi anlıyorum. Parasal beklenti, iş bulma kaygısı çok anlaşılır ama sevmek, ilgi duymak, bütüncül anlamak, nedenleri ve nasılları kavramak ve böylece özgürleşmek de az şey değil, değil mi?

Severek, ilgi ve heyecan duyarak okunması halinde geçim derdi ya da iş kaygısına çözüm bulabileceğiniz bir bölüm olabilir sosyoloji. Ayrıca bu bölümde öğrenci olmak keyifli de olacak. Birlikte okumayı (yazılı metinleri, sembolleri, olayları, durumları), gözlemlemeyi (toplumu, grupları, ilişkileri, değişimleri, yaşamı kazanma yollarını, yapma-etme, eyleme biçimlerini) düşünmeyi, soru sormayı, eleştirel bakmayı, fikir üretmeyi ve fikirleri temellendirmeyi, çok boyutlu düşünmeyi, empati kurabilmeyi ve merak duymayı öğrenmeye davet ediyorum sizleri.

TEDÜ Sosyoloji bölümü, sizi merkeze alarak, size seçme şansı vererek, başka bilim dallarına ilginizi destekleyerek ve kendi araştırma projelerinizi yürütmenizi koordine ederek sosyoloji alanında birikmiş bilgiyi (teori/kuram) ve yeni bilgi üretme yollarını (yöntem/teknik) TEDÜ ayrıcalıkları ile öğretmeyi vaat ediyor.

 Prof. Dr. Kezban Çelik